جذب نمایندگی فروش
خانهمقاله عوامل تصادفات جاده ای

عوامل تصادفات جاده ای

15 اردیبهشت 1401
0 305
عوامل تصادفات جاده ای

تصادفات جاده ای از اتفاقات ناگواری است که در کل کشور اتفاق می افتد و بسیاری تلفات جانی و مالی از خود بر جای می گذارد. به طور میانگین در ایران سالانه حدود 20 هزار نفر در تصادفات جاده ای کشته می شوند و حدود 300 هزار نفر مجروح می شوند. که نتایج نشان می داد هر یک از سه منبع انسان، جاده و وسیله نقلیه می تواند موجب تصادف گردد. گروه صنعتی هپتان در این مقاله به بررسی عوامل تصادفات جاده ای می پردازد.

عوامل تصادف جاده ای

  • انسان
  • جاده
  • محیط

آمار و ارزیابی های حوزه ی تصادف، ریشه ی تصادفات جاده ای را 3 عامل انسان، جاده و محیط می داند. پژوهشگران تاکید می کنند که حدود 90% آن عامل انسانی، 35% عوامل جاده و حدود 13% عوامل محیطی در این تصادفات جاده ای نقش دارند. در نهایت بررسی ها حاکی از آن است که منبع انسانی و خطاهای به وجود آمده از آن، بیشترین تصادفات را شامل می شود.

بررسی انسان در بروز تصادف

پژوهشگران در طی بررسی هایی بیان کردند که عامل انسانی به تنهایی و بدون حضور دو عامل دیگر(جاده و وسیله نقلیه) نقش برجسته ای در تصادفات دارد. منبع انسانی در کنار جاده حدود 27%، منبع انسانی با وسیله نقلیه حدود 6% و منبع جاده در کنار وسیله نقلیه حدود 1% در تصادفات جاده ای نقش دارند. و این نتایج نشان می دهد انسان و جاده در کنار هم بیشترین تصادفات را شامل می شوند.

بررسی جاده

از این سه عوامل، عامل جاده ای نیز می تواند به تنهایی منجر به تصادف شود. نابسامانی هایی است که ممکن است در جاده و یا شرایط محیطی بوجود آید مواردی است که در زیر نام بردیم:

_ لغزندگی جاده

_ترافیک سنگین

_ریزش کوه و سنگ

_چاله ها

_پیچ ها و طراحی های غلط

_نبود چراغ در جاده

عوامل تصادفات جاده ای

بررسی عوامل تصادفات جاده ای

بررسی محیط

شرایط محیطی نیز در عوامل تصادفات جاده ای تاثیر دارند از جمله بارش باران و برف و ایجاد مه شدید در جاده که باعث شود راننده دید کافی نداشته باشد، منجر به تصادف می گردد.

سبقت غیر مجاز

یکی دیگر از دلایل اصلی وقوع تصادفات سبقت غیرمجاز است ، بیشتر تصادفات جاده‌ای زمانی رخ می‌ دهد که راننده دید کافی در پیچ جاده‌ ها ندارد و اقدام به سبقت می ‌کند.

سرعت غیر مجاز

اکثر رانندگان به تابلوی حداقل و حداکثر سرعت مجاز در جاده ها دقت نمی کنند. و اغلب؛ بی توجه به این موضوع مهم، سرعتشان 20 تا 30 کیلومتر در ساعت بیشتر از حد مجاز می شود. سرعت بالاتر در زمان مواجه با موانع جاده ای، کنترل خودرو از دست می رود. بنابراین بیشتر تصادفات، ناشی از همین سرعت غیر مجاز است. که از جمله پیامد های جبران ناپذیری مانند مرگ و میر و حتی معلولیت را به همراه دارد. در نتیجه هر چقدر سرعت بیشتر باشد ، کنترل راننده در متوقف ‌کردن خودرو کمتر است .

نداشتن تمرکز کافی

نداشتن تمرکز و به زبان ساده تر حواس پرتی چه در داخل و چه در خارج از اتومبیل خطراتی را به همراه دارد. همین بی توجهی باعث می شود که به تابلو ها و علائم رانندگی دقت نداشته باشند. این دسته از رانندگان احتمال دارد در یک تصادف ساده حتی جان خود را از دست بدهند.

عوامل تصادفات جاده ای

علل تصادفات جاده ای

رانندگی هنگام مصرف برخی دارو ها

برخی دارو ها هستند که به هنگام مصرف آن دچار خواب آلودگی می شویم. داروهای خواب آور و ضد افسردگی و یا مصرف مخدره و الکل می توانند سطح هوشیاری را کاهش دهند. بنابراین تاکید می شود به هیچ عنوان به هنگام مصرف این گونه دارو ها رانندگی نفرمایند و یا قبل از رانندگی از مصرف این گونه موارد به شدت پرهیز کنند.

بی توجهی به خطوط

بعضی از رانندگان بدون اینکه به آینه های بغل ماشین دقت کنند و بدون استفاده از راهنما، خطوط و مسیر راه را تغییر داده و منجر به حوادث خطرناک برای خود و دیگران می شوند. بنابراین قبل از اینکه مسیر خود را تغییر دهید حتما از راهنمای خودرو استفاده کنید.

رعایت نکردن فاصله مجاز

اگر قوانین و مقررات رانندگی را در زمان گرفتن گواهینامه به یاد داشته باشید به رعایت کردن فاصله مجاز با خودروی جلوی همیشه تاکید کردند چرا که در صورت رعایت نکردن فاصله، احتمال عکس العمل سریع و ترمز کردن را نخواهید داشت و از طرفی بدلیل سرعت بیش از حد کنترل راننده از دست خارج شده و منجر به تصادف می گردد.

بارش برف و باران

زمان بارندگی میزان دید راننده کاهش می یابد بنابراین حتما باید دقت داشته باشد که برف پاک کن ها سالم باشند و با سرعت پایین رانندگی کرده و حتما از زنجیر چرخ استفاده کند.

بی تجربگی رانندگان

بی تجربگی رانندگان گاها خطاهایی را به همراه دارد به همین دلیل قبل از اینکه در جاده رانندگی کنید باید حداکثر 2 سال تجربه رانندگی در داخل شهر را داشته باشید تا بتوانید به طور کامل تسلط داشته و خودرو را کنترل کنید.

درگیری رانندگان با یکدیگر

اکثر افراد به دلیل اینکه تایم زیادی را در خیابان به رانندگی می گذرانند کلافه و خسته می شوند. همین خستگی موجب عصبانیت در بیشتر افراد می گردد. راننده ای که خشمگین است کنترل خود را از دست داده و با سرعت زیاد به تعقیب خودروی دیگر می پردازد. عصبانیت در هنگام رانندگی و درگیری با دیگر افراد، خود منجر به تصادفات ناگوار و گاه خطرات جبران ناپذیری می گردد.

سیستم های کمک راننده برای رانندگی امن و تصادفات کمتر

یکی از راه حل های مهم و اساسی برای کاهش عوامل تصادف، نصب سیستم های هوشمند است.

  • سیستم هشدار برای برخورد با موانع جلویی
  • هشدار برای برخورد به هنگام انحراف از مسیر
  • سیستم های هشدار کنترل سرعت
  • سیستم هشدار برای برخورد با موانع عقبی و یا موانع کور

نقش نقص فنی در تصادفات جاده ای

نقص فنی معمولا وسیله نقلیه را در بر می گیرد و احتمال بروز حوادث و تصادفات را افزایش می دهد. نقص هایی از جمله : از کار افتادن ترمز، نقص در سیستم فرمان، نقص در موتور ماشین و از کار افتادن تایر ها محسوب می شود.

نقش کیفیت قطعات لوازم یدکی در تصادفات جاده ای

همان طور که می دانید خودرو از ابزارها و قطعات لوازم یدکی زیادی تشکیل شده است بنابراین نقش مهمی در سلامت فنی ماشین ها خواهند داشت. و هر گونه خرابی و نقص در هر یک از آنها منجر به مشکلاتی در خودرو می شود. برای همین، کیفیت قطعات لوازم یدکی از موارد بسیار مهم در خرید محصول است خرید کالای اصل امنیت خاطر و اطمینان را بیشتر میکند . در خرید قطعات یدکی انتخاب های فراوانی وجود دارد اما باید دقت شود تا با کیفیت ترین آنها انتخاب گردد. طول عمر و دوام لوازم یدکی به ماشین کمک میکند تا هزینه ها کاهش یابد و مدام مجبور به تعویض قطعات نشوید. هپتان یکی از برترین تولید کنندگان لوازم یدکی خودرو محصولات با قیمت بسیار مناسب و کیفیت بالا در اختیار شما قرار می دهد. یکی از مزیت های برجسته قطعات لوازم یدکی هپتان عدم شکستگی آن ها در برابر ضربات ناگهانی می باشد. از این رو توجه به استاندارد بودن قطعات خریداری شده از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

عوامل تصادفات جاده ای

نقش قطعات لوازم یدکی بر تصادفات جاده ای

 

حتما بخوانید : نحوه استعلام استاندارد بودن قطعات لوازم یدکی اصل

 


 

امتیاز دهی post

درباره نویسنده

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.