جذب نمایندگی فروش
خانهمقاله سگدست خودرو چیست؟

سگدست خودرو چیست؟

10 اسفند 1400
1 294
سگدست خودرو چیست؟

یکی از اجزای مهم در خودرو جلوبندی آن است که نقش بسیار مهمی در کیفیت خودرو ایفا می نماید. سیستم تعلیق خودرو و سیستم چرخ ها از قطعات و اجزای مختلف ساخته می شوند که جلوبندی خودرو نامیده می شود. یکی از مهم ترین این اجزا سگدست یا سگ دست می باشد. هپتان به عنوان تولید کننده لوازم یدکی جلوبندی خودرو در این مقاله به بررسی سگدست خودرو می پردازد.

سگ دست چیست و چه وظایفی دارد؟

سگ دست از مجموعه قطعات جلبندی خوردو می باشد که وظیفه آن انتقال وزن بدنه خودرو و اتاق به چرخ ها و زمین می باشد. سگدست روی محور فرمان که همان سیبک یا اکسل می باشد نصب می گردد و امکان چرخیدن چرخ ها را میسر می نماید. این قطعه به عنوان ارتباط دهنده چندین قطعه مانند دیسک های ترمز ، کمک فنر ها و اتصالات عمل می نماید.

تفاوت سگ دست جلو و عقب

سگ دست چرخ عقب و چرخ جلو با یکدیگر تفاوت دارند. سگدست چرخ جلو وظیفه زاویه دادن به چرخ ها را دارد و سگدست های عقب به دلیل ثابت بودن چرخ های عقب این مورد را ندارند. این قطعه با توجه به مدل خدرو در ابعاد و اندازه های مختلف تولید می شوند.

سگدست خودرو چیست

سگ دست خودرو

آشنایی با سگ دست چرخ جلو

سگ دست چرخ جلو قدرت گیربکس را به چرخ ها منتقل می نماید و به همین دلیل قطعاتی به آن وصل می شوند. مثلا:

  • پلوس و کاور پلوس

کاور پلوس به منظور جلوگیری از ورود گرد و غبار و آلودگی به محل اتصال پلوس و سگدست می باشد. وظیفه پلوس انتقال قدرت گیربکس به چرخ ها است و در مرکز سگدست قرار می گیرد. کاور پلوس در مرکز سگدست قرار می گیرد و جنس پلاستیکی و ارتجاعی دارد.

  • بلبرینگ چرخ

بلبرینگ شامل دو قسمت ثابت و متحرک است که قسمت ثابت به وسیله ی پیچ و مهره به سگدست متصل می شود. روی سگ دست چهار سوراخ وجود دارد که برای متصل نمودن بخش ثابت بلبرینگ استفاده می شود.

  • دیسک ترمز

دیسک ترمز بر روی بخش متحرک بلبرینگ قرار می گیرد و هنگام چرخش چرخ ها حرکت می کند که دارای کاور می باشد که بر روی سگدست قرار می گیرد.

ترتیب قرار گیری این سه قطعه : ابتدا بر روس سگدست چرخ جلو خودرو کاور دیسک ترمز ، سپس بلبرینگ و سپس دیسک ترمز قرار می گیرد.

متریال مورد استفاده در تولید سگدست خودرو ها

بسیاری از سگ دست ها در بازار از فولاد تولید شده اند.همچنین چدن از متریال ای پر طرفدار در ساخت این قطعه می باشد. امروزه به دلیل توجه به قطعات خودرو سبک تر آلومینیوم به ماده اصلی تولید سگدست تبدیل شده است.

کاربردهای سگدست خودرو

۱. پشتیبانی و تحمل وزن خودرو

زمانی که خودرو ساکن است این قطعه وظیفه تحمل وزن خودرو را بر عهده دارد. اما هنگام حرکت خودرو اجزای دیگر بخشی از وزن را تحمل می نمایند.

۲. تسهیل چرخاندن چرخ ها

سگ دست ها به راندده امکان اتصال به چرخ ها را می دهند به عبارتی امکان تغییر مکان زاویه چرخ ها را انجام می دهند. و در این حالت امکان کنترل و تعیین جهت خودرو برای راننده فراهم می شود.

۳. سوار کردن کولیس ترمز

خودرو های بسیاری وجود دارند که از ترمز های دیسکی در چرخ های خود استفاده می کنند. ترمز دیسکی دارای کولیس هایی هستند که بنت ترمز را پشتیبانی می نمایند. جهت نصب کولیس نیاز به سگدست می باشد.

۴. قابلیت نگهداری از چرخ‌ های جلو و عقب

۵. قابلیت اتصال میل کمک در سیستم تعلیق خودرو

۶. قابلیت یاتاقان بندی چرخ وسیله نقلیه بر حول محورش

سگدست خودرو چیست؟

سگدست خودرو هپتان

سگ دست چرخ عقب

سگدست چرخ عقب ظاهری متفاوت و مخروطی شکل دارد و پلوس و بلبرینگ در این بخش وجود ندارد.  سگدست عقب برای تحرک چرخ ها به نوعی طراحی شده اند که پلوس از مرکرشان گذر کند.

علائم خرابی سگ دست

سگدست از قطعات جلوبندی می باشد که کمتر دچار آسیب می شود و طول عمر بیشتری دارد. در اثر ضربات شدید مثلا تصدفات این قطعه دچار آسیب شده که به صورت تیرر زوایای چرخ هانمایان می شود. علائمی همچون کشیده شدن فرمان به یک سمت از خرابی سگ دست ها می باشد.

نگهداری سگدست خودرو

سگ دست ها هنگام حرکت خودرو فشار های زیادی را تحمل می کنند که برخی عوامل می توانند طول عمر قطعه را کاهش دهند. نگهداری سگدست امر مهمی می باشد چرا که باعث کاهش احتمال خرابی در این قطعه می شود. بروز مشکلاتی از جمله خم شدن ، ترک خوردگی و ساییدگی نشان از خرابی این قطعه می باشد. نکات قابل توجه در افزایش عمر این قطعه :

  • جلوگیری از ترمز سخت : ترمز سخت موجب ایجاد ضربه محکم مکانیکی در سگ دست شده و باعث شکستگی قطعه می شود.
  • سیستم تعلیق خودرو را شلوغ نکنید : شلوغی در سیستم تعلیق باعث می شود اجزای دیگر مانند فنر که وظیفه تحمل وزن خودرو را دارند نتوانند به وظیفه خود عمل نمایند. این امر باعث می شود سگدست تمام وزن اتومبیل را تحمل نماید و به مرور زمان دچار آسیب شود.
  • از چرخیدن با سرعت زیاد خودداری نمایید : چرخیدن با سرعت بالا موجب ممکن است به شکستگی سر دست ها نیز بینجامد.

 

 


 

5/5 - (1 امتیاز)

درباره نویسنده

نظرات کاربران

یک پاسخ به “سگدست خودرو چیست؟”

  1. منوچهر گفت:

    با سلام: ضمن تشکر از پژوهشگر گرامی ، اگه ممکنه در مورد خواص مکانیکی مواد به کار رفته ، با توجه به نیروهای اعمالی به اجزای سگدست مطالب نوشته می شد. با سپاس و تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.