جذب نمایندگی فروش
خانهمقاله نحوه استعلام استاندارد بودن قطعات لوازم یدکی اصل

نحوه استعلام استاندارد بودن قطعات لوازم یدکی اصل

25 بهمن 1400
0 200
نحوه استعلام استاندارد بودن قطعات لوازم یدکی اصل

یکی از المان های مهم در خرید لوازم یدکی خودرو کیفیت بالای آن است. در این میان وجود انواع قطعات با کیفیت پایین و تقلبی در بازار لوازم یدکی موجب افزایش تصادفات و به خطر افتادن جان مردم می باشد. نکاتی وجود دارند که در هنگام خرید قطعات لوازم یکی باید به آن ها توجه داشته باشید تا از استاندارد و اصولی بودن قطعات اطمینان خاطر داشته باشید. روزانه افراد بیشتری در ایران خواهان خرید خودرو هستند و شاهد افزایش روز افزون تعداد خودرو در بازار و خیابان ها هستیم. در این بین هستند افرادی که اقدام به کپی برداری از محصولات با کیفیت کرده و لوازم یدکی غیر استاندار با کیفیت پایین روانه بازار خودرو می نمایند. در این مقاله هپتان به بررسی قطعات لوازم یدکی اصل می پردازد.

لوازم یدکی

لوازم یدکی خودرو به قطعاتی اطلاق می شود که هنگام خراب شدن قطعات اصلی ، جایگزین این قطعات می شوند. خودرو ها به مرور زمان بعد از استفاده و در اثر تصادفات و ….. نیاز به تعویض پیدا می کنند. اما باید توجه نمایید هنگام تعویض قطعات باید لوازم یدکی با کیفیت بالا استفاده نمود.

نحوه استعلام استاندارد بودن قطعات لوازم یدکی اصل

قطعات لوازم یدکی اصل

لوازم یدکی تقلبی

به دلیل افزایش قیمت روز افزون خودرو ها و قطعات لوازم یدکی برخی افراد سود جو اقدام به کپی برداری از محصولات اصل نموده اند که با کیفیت کمتر و قیمت گزاف به فروش می رسانند. افراد عادی به راحتی قادر به تشخیص محصولات اصل از تقلبی نیستند ، برای این منظور برخی راهکار های تشخیص محصول اصل از تقلبی را در ادامه شرح می دهیم.

راهکار های تشخیص لوازم یدکی اصل از تقلبی

وجود نشان استاندارد در محصول

سازمان ملی استاندارد ایران دو دسته ایمنی و فوق ایمنی برای لوازم یدکی تعریف نموده است. وجود نشان استاندارد در محصولات نشان از کیفیت قطعه ، درست و اصولی بودن تولید و کیفیت آن می باشد. بسیاری از شرکت های سودجو که قطعات تقلبی وارد بازار می نمایند نشان استاندارد تقلبی را روی محصولات خود ثبت می نمایند. برای حصول اطمینان از اصل بودن کالا می توانید از طریق سامانه استاندارد کیفیت و اصالت کالا را بررسی نمایید. در برخی از قطعات مصرفی وارداتی و خارجی هستند محصولاتی که در دایره استاندارد قطعات خودرو وارد نشده اند.

همچنین این سازمان بر پخش قطعات نظارت نداشته و صرفا در تعیین استاندارد نقش داشته است. نظارت بر پخش قطعات لوازم یدکی خودرو برعهده اتحادیه فروشندگان می باشد که در قطعات خارجی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

نحوه استعلام استاندارد بودن قطعات لوازم یدکی اصل

قطعات لوازم یدکی خودرو اصل

هولوگرام رسمی شرکت تولید کننده

به دلیل وجود کالاهای غیر اصولی و قاچاق در بازار لوازم یدکی خودرو ، تولید کنندگان لوازم یدکی اقدام به ثبت هولوگرام رسمی روی بسته بندی ها می باشند. هولوگرام نیز مانند نشان استاندارد ایران نشان دهنده اصالت و کیفیت کالا می باشد. اما در این میان متقلبین با کپی برداری از هولوگرام دیگر شرکت ها در سعی فروش محصولات خود با نام تجاری آن ها نمودند. با دقت به هولوگرام ثبت شده و کیفیت چاپی و نحوه نصب آن تا حدودی می توان به تقلبی بودن قطعه پی برد.

استفاده از بارکد کالا

اکثریت محصولات موجود در بازار دارای بارکد هستند که مصرف کنندگان به راحتی می توانند با استعلام بارکد موجود روی بسته بندی کالا به وسیله بارکد خوان ، از اصالت کالا اطمینان حاصل نمایند. پس از اسکن بارکد محصول تقلبی اطلاعات و نام کالای نمایش داده شده با اطلاعات روی محصول مطابقت نخواهد داشت.

توجه به ظاهر قطعه

تولید کنندگانی که محصولات با کیفیت تولید می کنند و به کیفیت محصولات خود اهمیت بسیاری قائل هستند ، با قرار گرفتن این محصولات در کنار لوازم تقلبی به راحتی امکان شناسایی لوازم یدکی با کیفیت وجود دارد. بسیار از این تولید کنندگان نام تجاری خود را روی محصولاتشان هک می نمایند.

بسته بندی محصول

تولید کنندگان لوازم یدکی که محصولات با کیفیت به مشتریان شان ارائه می دهند به کیفیت بسته بندی شان توجه ویژه ای دارند. کیفیت پایین بسته بندی نشان از عدم اصل بودن کالا می باشد. چنان چه در بسته بندی محصول شکل نا متعارف ، نشانی از باز شدگی و … وجود داشت می توان به کم کیفیت بودن آن پی برد.

از فروشنده فاکتور بگیرید و آن را نگه دارید

برای راحتی و اطمینان خاطر هنگام خرید لوازم یدکی درخواست فاکتور مهر دار نمایید و همچنین درخواست قید اصالت محصول را در فاکتور داشته باشید.

خرید لوازم یدکی از مرکز معتبر

هنگام خرید اینترنتی و یا حضوری حتما به نماد های ذکر شده توجه نموده و در صورت خرید اینترنتی از فروشگاه های معتبر اقدام نمایید.

همچنین از دیگر روش های تشخیص قطعه تقلبی توجه به نوشتار روی آن ، آلیاژ به کار رفته در آن ، توجه به نحوه جوشکاری و….. می باشد.

استعلام اینترنتی استاندارد

برای راحتی و اطمینان از صحت لوازم یدکی خریداری شده می توانید از طریق سامانه استعلام آنلاین اقدام نمایید.

۱.ابتدا واژه استعلام کد ده رقمی استاندارد را در گوگل جستجو می نمایید و روی نتیجه اول کلیک می کنیم

نحوه استعلام استاندارد بودن قطعات لوازم یدکی اصل

سپس در سایت سامانه استعلام آنلاین در قسمت پایین سایت کد ده رقمی را وارد می نماییم.

نحوه استعلام استاندارد بودن قطعات لوازم یدکی اصل

استعلام اصل بودن لوازم یدکی

بعد از وارد نمودن کد معتبر بودن و تاریخ اعتبار را دریافت خواهید نمود.

نحوه استعلام استاندارد بودن قطعات لوازم یدکی اصل

۲. همچنین می توانید از طریق شماره پروانه علامت استاندارد اقدام نمایید. ابتدا وارد لینک زیر می شوید:

https://isom.isiri.gov.ir/parvaneh/

و پس از وارد نمودن کد مورد نظر اطلاعات مربوطه نمایش داده خواهد شد.

نحوه استعلام استاندارد بودن قطعات لوازم یدکی اصل

 

اگر شما هم روش دیگری بجز موارد ذکر شده در این مقاله میشناسید که میتوان از طریق آن استاندارد بودن قطعات را استعلام کرد لطفا از طریق کامنت با ما درمیان بگذارید.


5/5 - (6 امتیاز)

درباره نویسنده

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.