جذب نمایندگی فروش
خانهمقاله بررسی رام خودرو در جلوبندی | وظایف رام اتومبیل و علائم خرابی آن

بررسی رام خودرو در جلوبندی | وظایف رام اتومبیل و علائم خرابی آن

22 اسفند 1400
0 386
بررسی رام خودرو در جلوبندی | وظایف رام اتومبیل و علائم خرابی آن

رام خودرو قطعه ای است که در تمامی خودرو ها کاربرد دارد و کارکرد جلوبندی خوردو بدون وجود رام اتومبیل امکان پذیر نمی باشد. هپتان در این مقاله به بررسی قطعه رام در جلوبندی خودرو می پردازد و نحوه کارکرد و وظیفه آن را بررسی می نماید.

جلوبندی خودرو

جلوبندی خودرو شامل قطعات به هم پیوسته هستند که وظیفه حرکت خودرو ، فرمان پذیری ، کاهش لرزش خودرو و …… را دارند و هر قطعه به عنوان قطعه ضروری هستند که در صورت خرابی قطعه اصلی ، لوازم یدکی با کیفیت جایگزین آن می شوند.

رام خودرو چیست

رام خودرو یک شاسی می باشد که سایر قطعات موجود در جلو بندی به وسیله رام به اتاق خودرو متصل می شوند. برخی از افراد به این قطعه تیر کمان می گویند که به حالت شکل ظاهری و دو سری بودن آن است. رام جنس فلزی داشته که مقاومت بسیار بالایی دارد. این قطعه وظیفه متصل نمودن قسمت چپ و راست خودرو را دارد و همچنین نتقش مهم در نگهداری گیربکس و موتور و …. دارد.

بررسی رام خودرو در جلوبندی | وظایف رام اتومبیل و علائم خرابی آن

نقش رام خودرو در جلوبندی

مزیت های وجود رام در خودرو

  • مانع وارد شدن آسیب به ماشین

اصلی ترین وظیفه رام خودرو جلوگیری از آسیب به اتومبیل است. در هنگام رانندگی زمانی که شما از دست انداز ها و چاله های موجود در خیابان عبور می نمایید از وارد آمدن آسیب به خودرو جلوگیری می نماید.

  • مانع از آسیب به سایر قطعات و شکستن آن ها

از دیگر ویژگی های این قطعه مانع از آسیب دیدن سایر قطعات جلوبندی خودرو می شود. زمانی که شما از موانع بزرگتر مثل سرعتگیر های بزرگ عبور می کنید رام از شکستن قطعاتی مثل گیربکس و کارتل جلوگیری می نماید.

  • سفت شدن شاسی ماشین

علاوه بر موارد ذکر شده برای رام خودرو که جلوگیری از آسیب خودرو و سایر قطعات بود ،‌ این قطعه بعث می شود جلوبندی و شاسی اتومبیل کاملا سفت شوند.

بررسی رام خودرو در جلوبندی | وظایف رام اتومبیل و علائم خرابی آن

رام خودرو در جلوبندی اتومبیل

دسته دوشاخ یا دوشاخ خودرو

این قطعه قسمتی از رام خودرو می باشد. دو شاخ رام روپوش پلاستیکی داشته که کارکرد آن با دسته موتور کامل می گردد. این قطعه در پایین ترین قسمت اتومبیل قرار دارد که بوش به رام و قسمت تیر کمانی به بوش دسته موتور وصل می شود.

ضربه هایی که توسط گیربکس به موتور وارد می شود به وسیله دو شاخ دفع می شود. اگر این قطعه آسیبی ببیند عملکرد گیربکس دچار مشکل شده و باعث ایجاد لرزش و صدا می شود. جنس رام فلزی است و بوش پلاستیکی می باشد که بهم متصل هستند. اگر رام دچار مشکل شود بوش نیز آسیب می بیند.

انواع دسته دو شاخ خودرو

دسته دو شاخ دو نوع است:

  • هیدرولیکی
  • مکانیکی

سیستم هیدرولیکی از یک پایه فلزی و یک قطعه پلاستیکی ساخته شده است که قسمت پلاستیکی حالت ارتجاعی دارد. سیستم مکانیکی قیمت پایین تری به نسبت هیدرولیکی داشته و در اندازه متفاوت و متناسب با خودرو تولید می گردد. کارایی و عملکرد سیستم هیدرولیکی بهتر می باشد و پلاستیک با کیفیتی دارد که نگهداری آن هزینه بر است. تفاوت میان سیستم مکانیکی و هیدرولیکی در جنس پلاستیک آن و نوع رون به کار رفته ما بین فنرهای دو شاخ رام و موتور می باشد.

بررسی رام خودرو در جلوبندی | وظایف رام اتومبیل و علائم خرابی آن

جلوبندی خودرو هپتان

علائم خرابی رام خودرو

عدم کارکرد صحیح رام اتومبیل موجب ایجاد مشکل در قسمت جلوبندی می شود. برخی از علائم خرابی رام :

1- لرزش فرمان : یکی از نشانه های خرابی رام لرزش در فرمان می باشد. هنگامی که سرعت شما زیاد باشد لرزش فرمان بیشتر احساس می شود.

2- صدا در قسمت جلوبندی : خرابی در رام باعث خرابی و اختلال در سیستم جلوبندی خودرو می باشد. وجود صدا هنگام عبور از جاده ناهموار و در دست انداز ها به دلیل خرابی در رام می تواند باشد.

3- منحرف شدن خودرو در حین رانندگی : انحراف ناگهانی اتومبیل هنگام رانندگی و انحراف کم در چرخ جلو از علائم خرابی رام می باشد.

نکته :

مکان قرار گیری رام در اتومبیل به صورتی است که در معرض گل و لای و آب قرار می گیرد و در جاده هاینا هموار و پر از از موانع راحت تر در معرض آسیب قرار می گیرد. در مسیر های ناهموار گاها ممکن است با وجود ناهمواری شدید قسمت زیرین خودرو با برآمدگی های جاده برخورد داشته باشد. در این حالت یکی از قطعاتی که ممکن است دچار آسیب شود ،‌ رام اتومبیل می باشد. به همین دلیل باید این قطعات دارای استاندار های لازم باشند و کیفیت لازم و مقاومت بالایی در برابر ضربات داشته باشند. یکی از تولید کنندگان لوازم یدکی با کیفیت گروه هپتان می باشد که محصولات با کیفیت بالا و قیمت مناسب تولید و ارائه بازار لوازم یدکی خودرو می نماید.

 


 

5/5 - (1 امتیاز)

درباره نویسنده

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.