جذب نمایندگی فروش
خانهمقاله بررسی صفر تا صد کمک فنر خودرو

بررسی صفر تا صد کمک فنر خودرو

20 فروردین 1401
0 272
بررسی صفر تا صد کمک فنر خودرو

یکی از اجرای مهم در خودرو برای کاهش ضربات و ضربه گیری کمک فنر ها می باشند. هنگام عبور خودرو از دست انداز ها و چاله های موجود در سطح شهر کاهش ضربات و ضربه گیری بسیار حائز اهمیت می باشد تا به خودرو ضربه وارد نشود. در این مقاله هپتان به بررسی کمک فنر خودرو می پردازد.

کمک فنر خودرو

وجود کمک فنر ها در خودرو باعث دفع و کاهش ضربات می شوند. نبود کمک فنر ها باعث احساس دست انداز ها و چاله های موجود در سطح شهر می شوند و این ضربات به راحتی به اتاقک خودرو انتقال داده می شوند.

کمک فنر ها در ابعاد و اشکال مختلفی وجود دارند که در کنار هر چهار چرخ اتومبیل یک کمک فنر تعبیه شده است. کمک فنر ها علاوه بر دفع ضربات وارده بر جلوبندی و اتاقک خودرو مانع از ایجاد لرزش در خودرو می شوند. هنگام وارد شدن ضربه فنر ها باز و بسته می شوند و باعث دفع ضربات می گردند.کمک فنر انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع آن ها قطعات مختلف داخلشان به کار می رود. به طور کلی کمک فنر ها شامل قطعات فنر ، ضربه گیر ، میل کمک ، پایه کمک ، سوپاپ ، توپی سر کمک ، گاز یا مایع سیال تشکیل می شوند.

بررسی صفر تا صد کمک فنر خودرو

کمک فنر اتومبیل

انواع کمک فنر

کمک فنر ها در انواع مختلف تولید می شوند که با توجه به مشخصات شان و نوع خودرو استفاده می شوند و تنظیمات و نصب منحصر به فرد خود را دارند. تنظیم کمک فنر های در خودرو های سنگین سفت می باشند تا بتوانند وزن زیاد را تحمل نمایند و در خودرو های سواری نرم تر تنظیم می شوند تا بتوانند بهتر بتوانند ضربات را دفع نمایند و رانندگی آسان تر شود. در ادامه به انواع کمک فنر ها اشاره خواهیم نمود:

کمک فنر هیدرولیکی (روغنی)

امروزه در اکثریت خودرو ها از کمک فنر روغنی استفاده می شود. در این نوع فنر از روغن استفاده می شود و هنگامی که ضربه به کمک اتومبیل وارد می شود رون موجود وارد محفظه شده و بعد از باز شدن فنر به محفظه بر می گردد و همین مورد باعث می شود ارتعاشات وارده به خودرو به کمکفنر ها دفع گردد.

کمک فنر تلسکوپی

این نوع فنر ها از نوع کمک فنر روغنی می باشند که قدرت ضربه گیری بالایی دارند. سوراخ های موجود در این نوع کمک فنر بزرگتر بوده که سبب می شود پس از ایجاد ضربه فنر با سرعت بیشتری جمع وشد و هنگام باز شدن فنر روغن از سوراخ کوچک به محفظه می رود . این عمل باعث می شود فنر به سرعت باز نشود و ضربه بیشتری بگیرد. رانندگی با این نوع کمک فنر ها آسان تر می باشد.

بررسی صفر تا صد کمک فنر خودرو

انواع کمک فنر

کمک فنر هیدرواستاتیک

در کمک فنر هیدرواستاتیک گاز نیتروژن و سایر گاز ها را جایگزین روغن می کنند. هنگام اعمال ضربه به کمک فنر وجود گاز ها از ایجاد حباب هوای ممانعت می نمایند و فنر ها به هنگام باز و بسته شدن عملکرد بهتر دارند.

کمک فنر اهرمی

این نوع کمک فنر ها یک اهرم دارد که به پیستون فشار وارد کرده و باعث سریع تر جمع شدن فنر می شود که در ادامه فنر با سرعت کمتری باز می شود و روغن آرام تر خارج می گردد. کمک فنر اهرمی ضربه های وارد شده به خودرو را بهتر از سایر مدل ها کاهش می دهد.

نشانه‌ های خرابی کمک فنر اتومبیل

  • تغییر شکل ظاهری کمک فنر ناشی از ضربه و تصادف
  • وجود روغن روی کمک فنر ها (نشان دهنده نشتی روغن) که به دلیل آسیب دیدن آب بندی محفظه روغن است.
  • وجود حالت فنری و سر و صدای خودرو در سطح ناهموار
  • حالت شیرجه اتومبیل در ترمز شدید
  • کنترل خودرو در پیچ ها و پیچش بیش از حد آن در پیچ
  • وجود ساییدگی در لاستیک ها
  • بالا پایین شدن چرخ ها
بررسی صفر تا صد کمک فنر خودرو

خرابی کمک فنر

راهکار های افزایش طول عمر فنر ها

اهمیت به سلامت جلوبندی خودرو می تواند باعث افزایش عمر سایر قطعات شود. مثلا تنظیم به موقع جلوبندی خودرو نقش مهمی در افزایش کمک فنر ها دارد. از جمله عواملی که به کمک فنر ها آسیب می رساند وجود لاستیک های فرسوده و از بین رفتن آج لاستیک ها می باشد. رانندگی اصولی و غیر هیجانی موجب افزایش طول عمر قطعات از جمله کمک فنر ها می شود.

 


 

امتیاز دهی post

درباره نویسنده

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.