جذب نمایندگی فروش
خانهمقاله 6 مشکل شاسی خودرو و بررسی صفر تا صد شاسی خودرو

6 مشکل شاسی خودرو و بررسی صفر تا صد شاسی خودرو

15 فروردین 1401
0 363
6 مشکل شاسی خودرو و بررسی صفر تا صد شاسی خودرو

شاسی ماشین از قطعات بسیار مهم در خودرو می باشد که وظایف حیاتی و مهمی را بر عهده دارد. در واقع شاسی جزو اسکلت بندی اتومبیل محسوب می شود که باید تحمل وزن کل ماشین ، موتور و تمامی اجزا را داشته باشد. در این مقاله هپتان به بررسی جامع و کامل شاسی خودرو می پردازد.

شاسی خودرو

شاسی ماشین از قطعات بسیار مهم در خودرو می باشد که وظایف حیاتی و مهمی را بر عهده دارد. در واقع شاسی جزو اسکلت بندی خودرو محسوب می شود که باید تحمل وزن کل خودرو ، موتور و تمامی اجزا را داشته باشد. شاسی از جنس کاملا مقاوم فولاد ساخته می شود که تمامی اجزای موتور ، سیستم فنربندی ، سیستم انتقال قدرت ، سیستم فنر ها رو آن سوار می شوند.

انواع شاسی خودرو

با پیشرفت تکنولوژی شاسی ها در انواع مختلف با توجه به نیاز مخاطبان تولید می شوند. انواع شاسی اتومبیل:

 • شاسی اتومبیل نردبانی

این نوع شاسی ها بیشتر در خودرو های سنگین و اتوبوس ها و کامیون ها مورد استفاده قرار می گیرند. شاسی نردبانی حجم بالا ،‌توان سیار بالا در خنثی سازی لرزش ها و تحمل وزنی بالا را دارند. در گذشته این نوع شاسی ها بیشتر مورد استفاده بودند اما اکنون این شاسی ها کمتر در خودروی سواری مورد استفاده قرار می گیرند.

 • شاسی اتومبیل ورقه ای

شاسی ورقه ای فضای کمتری را اشغال می نمایند که جزو شاسی غیر وابسته هستند و توان بیشتری را در جذب و خنثی سازی ضربات دارند. این نوع شاسی تعمیر پر هزینه و مشکلی نسبت به شاسی نردبانی دارند.

 • شاسی اتومبیل لوله ای

این نوع شاسی به شاسی سه بعدی و فضایی هم مشهور هستند. این نوع شاسی در ابتدا به صورت طولی و عرضی بودند و تمام قسمت های اتاقک خودرو را شامل می شدند. شاسی لوله ای در خودرو های اسپرت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل حفاظت بالا از سر نشینان خودرو در خودروهای مسابقه استفاده می شود. از معایب این نوع شاسی می توان فضای مضاعف اشغال شده اشاره نمود. به دلیل حجم زیاد این شاسی در خودرو های سواری استفاده نمی شود.

"6

 • شاسی مونوکوک

این نوع شاسی جزو شاسی های غیر وابسته می باشند که دارای وزن کم ، پایداری بالا ، استحکام بالا می باشد. در خودروهای سواری از این مدل شاسی ها استفاده می شود. از معایب این شاسی ها می توان به پایداری کمتر آن در مقابل ضربات اشاره نمود و تعمیر آن بعد از تصادف مشکل بوده و به سختی امکان پذیر است.

ویژگی های یک شاسی خوب

شاسی از قطعات مهم در خودرو می باشد که نقش مهمی در تامین امنیت برای خودرو و سرنشینان را دارا می باشد. برخی از ویژگی ها برای شاسی خوب :

 • سبک بودن شاسی
 • دارا بودن کمترین حجم
 • تحمل بیشترین وزن
 • امکان تغییر فرم جهت بالا بردن جذب ضربات
 • ایجاد بالاترین میزان ایمنی
 • انتقال کمترین صدا و لرزش به اتاقک خودرو
 • توان کارکرد در گرمای گسترده و پایداری در برابر خوردگی مواد شیمیایی

"6

مشکلات شاسی خودرو

انحراف فرمان

اگر خودرو به یک سمت کشیده شود و دچار انحراف شود ابتدا شاسی خودرو را بررسی نمایید.

وجود صدا در جلوبندی خودرو

وجود ساییدگی و صدا در قسمت جلوبندی به معنی وجود شکستگی در قسمت شاسی می باشد که به جوش برای اتصال نیاز دارد. اگر این صدا در یک قسمت باشد احتمالا آسیب بیشتری وجود دارد.

فرسودگی شاسی

شاسی ها با وجود رطوبت دچار پوسیدگی و فرسودگی می شوند. اگر شاسی دچار پوسیدگی شود لرزش و صدای زیاد در قسمت جلوبندی احساس می شود.

انحراف شاسی

ضربه شدید و تصادفات موجب انحراف در شاسی اتومبیل می شوند. وجود انحراف در شاسی باعث آسیب سایر قطعات می شود. انحراف های جزئی قابل تعمیر می باشند اما انحراف جدی و شدید گاهی اوقات امکان اصلاح نخواهند داشت.

شاسی خوردگی

در قسمت های ابتدایی و انتهایی شاسی خوردگی رخ می دهد که بسیار خطرناک بوده و جان سرنشینان را تهدید می نماید.

جهت‌گیری گشتاوری

وجود انحراف شدید در سرعت های بالا و کشیده شدن اتومبیل به یک سمت از علایم خرابی شاسی ماشین می باشد.

دلایل آسیب شاسی خودرو

 • افتادن در ناهمواری های جاده
 • عبور با سرعت بالا از سرعت گیر ها
 • تصادف های شدید
 • چرخاندن ناگهانی فرمان خودرو

"6

انواع ساختار شاسی خودرو

یکپارچه

شاسی مستقل با سایر قسمت های اتومبیل به صورت یکپارچه تولید می شوند. امروزه شاسی مستقل استفاده نمی شود و در تمامی اتومبیل ها از شاسی یکپارچه استفاده می کنند.

مستقل

شاسی مستقل به صورت قطعه جدا ساخته می شوند و به اتاقک ماشین متصل می شوند.

 


 

امتیاز دهی post

درباره نویسنده

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.